Nyitva tartás

Hétfő: 8:00-16:00

Kedd: 10:00-17:30

Szerda: 13:00-17:30

Csütörtök: 10:00-17:30

Péntek: 8:00-16:00

Szombat (páratlan heteken): 9:00-12:00

Kapcsolat

Büki Művelődési és Sportközpont, Könyvtár:
H-9737 Bük, Eötvös u. 11.
Telefon:
0036-94/558-411
E-mail:
ktar.buk@t-online.hu
Adószám:
16866397-2-18

Szavazás

Milyen könyvet olvas a legszívesebben?

Naptár

h k s c p s v
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
 
 
 
 
 

Gyermekkönyvtár

Bejelentkezés

Kép CAPTCHA
Be kell írni a képen látható karaktereket.

július 2017

Mesetábor - 2017.

Immáron 5. éve szervezte meg nyári mesetáborát a büki városi könyvtár.  A tábor vezetői gondoskodtak idén is arról, hogy a 42 alsó tagozatos gyermek fáradtan, de tele élményekkel térjen haza.

magyar

Devecsery László: Mesék a mellényzsebemből

Devecsery László - költő, író, pedagógus, könyvtáros és rendező - a városi könyvtár Olvasószemüveg c. rendezvénysorozatának első vendégeként érkezett hozzánk Bükre, hogy verses-mesés, interaktív előadásával közelebb hozza a gyerekekhez az irodalmat, s a képzelet szülte történetek játékos világát. 

magyar

Nyári szünet

KÖNYVTÁRUNK 2017. JÚLIUS 31 - AUGUSZTUS 11. ZÁRVA

NYITÁS: 2017. AUGUSZTUS 14.

Mesetábor

A tábor célja: az olvasás népszerűsítése az alsó tagozatos gyermekek körében, azaz játékos kalandozás a mesék birodalmában. A tábor 5 napján különböző szellemi és ügyességi versenyeken mérik össze erejüket a „mesehősök”. A véletlenszerűen kialakított csapatok a próbák során aranytallérokat gyűjthetnek. A csapatok kincses ládájában a legtöbbet összegyűjtők lesznek a hét nyertesei. Minden csoport ír egy mesét, és ehhez elkészíti bemutatásra a bábjait, vagy jelmezeit. A gyerekek különböző technikákkal elkészítik a meseszereplőket. Utolsó napon bemutatót tartanak a csapatok egymásnak. 

 

Általános tudnivalók:

A mesetábort 1-4. osztályos gyermekek számára szervezzük. A tábor 5 napja alatt különböző meséket dolgozunk fel játékosan, kézműves foglalkozások, ügyességi és drámajátékok formájában. Minden évben új témát választunk, pl mesehősök vagy magyar népmesék vagy a kedvenc olvasmányom, stb. Mindezt kíséri egy őrült kalandozás, sok-sok játék, vetélkedő, sportverseny, akadályverseny, kézműves foglalkozások, játszóparki mókázás és egyéb érdekes programok...

  • Időtartam: 5 nap - hétfőtől péntekig, naponta 8.30-16.00 óráig
  • Napi 1x meleg étkezést – ebédet - biztosítunk
  • A táborozás költsége: 7-10.000,- Ft, amely tartalmazza az étkezést, belépőjegy árat, kézműves foglalkozások anyagköltségét, a záró napot.
  • A részvétel feltétele: a táborozást megelőző, 3 napnál nem régebbi szülői igazolás (nyilatkozat) arról, hogy a gyermek nem beteg, amelyet a tábor kezdetekor a gyermek feltétlen hozzon magával! Az ehhez szükséges nyomtatványt a gyermek jelentkezésekor adjuk át. Hiánya esetén kénytelenek vagyunk a gyermeket hazaküldeni. Kérjük megértésüket!
  • A TB-kártya fénymásolatát kérjük, amelyet a könyvtárban díjmentesen elkészítünk, csak hozzák magukkal!
  • A táborban összesen 30-40 gyermek vehet részt. Ha a létszám betelik, nem tudunk több jelentkezést elfogadni.

IDŐPONT: június utolsó hete

HELYSZÍN: Büki Művelődési és Sportközpont, Könyvtár

Éjszaka a könyvtárban

 

Ahol a mesék életre kelnek

 

Leírás

A programot őszi, téli időszakban tartjuk, este 6-10 óra között, a gyermekek nagyon fiatal életkora és a szülök megnyugtatása miatt. :)

Két csoportban vesznek részt a rendezvényen a gyerekek, óvodás és kisiskolás életkori megoszlás szerint. A gyermekek megérkeznek a művelődési központ előterébe. Hoznak magukkal elemlámpát, illetve olyan tárgyakat, amelyet az előzetes felhívásban kérhetünk. A játékmester várja őket, aki kalauzolni fogja a gyerekeket az éjszakai program során. A könyvtárban természetesen már sötétség honol. A könyvtárosok, a segítő középiskolások és maga a játékmester is egy-egy meseszereplő bőrébe bújik erre az alkalomra. A könyvespolcok közötti zeg-zúgok jelentik a vándorlás során elért állomásokat. Hol mesék, hol játékos próbatételek várják a gyerekeket ezeken a helyeken. Valamennyi feladat a könyvtár és annak használatának indirekt megismerését rejti. Egy-egy állomás között gyerekdalokat énekelnek, versikéket tanulnak a részvevők. Lehetőségük nyílik az izgalmas, elemlámpás olvasásra is a lurkóknak, akik babzsákokon elnyúlva élvezik ezt a rejtélyes kalandozást. 

Média (8:58 perctől) : http://www.triotvdunantul.hu/buki-hirek/buki-hirek-2015- oktober-20-v-evfolyam-42-szam.html?page=3

Fotók: http://konyvtarbuk.hu/ejszaka-konyvtarban-20161007 

Varázsvíz

 

Élményközpontú tanulás a mesék szárnyán

LEÍRÁS:
A büki városi könyvtár életében mindig is kiemelt szerepet kapott a mese. Pályázatok, versenyek, könyvkiadás párosult e témához, amely évente valamilyen formában fogadtatásra lelt a könyvtár olvasóinak körében. Ez indította útjára a könyvtár Varázsvíz projektjét. A több alkalomból álló könyvtári foglalkozások lényege, hogy a gyerekek, a kamaszok, a diákok kifejezhessék érzéseiket, vágyaikat, elképzeléseiket a mesealkotás örömében. Tanulnak, írnak, rajzolnak és a mai generáció képi világát, valamint technikai vívmányait megragadva komplett irodalmi terméket hoznak létre.  Elsőként megismerkednek a mese műfajával, a mese típusaival, a mese szerkezetével, a szereplőkkel, majd a közös meseírást az egyéni alkotás követi. A mese illusztrálása is izgalmas téma. Rengeteg technikát alkalmazhatnak a rajzolók. Ezek elsajátítása a következő állomás. Az önállóan megírt és illusztrált meséket a szerzők a helyi televízió előtt felolvassák. A program folytatásaként, a mű parafrázisaként pedig az alkotók elkészítik a mesék egy részletének „Rambo” változatát.
Célcsoport: gyerekek, kamaszok, titkos tollforgatók
Indulási idő: bármikor lehetséges, de a legalkalmasabb január vége, az iskolai idő második féléve 
Együttműködök: irodalomtanár, rajztanár, helyi média
Előadó lehet: illusztrátor, pszichológus
Lebonyolítók: helyi könyvtárosok

TEMATIKA: 
1. felvonás – Hol volt, hol nem volt, maga a mese
Hogyan fejezhetjük ki érzéseinket a mese által? Alkalmas-e arra, hogy vágyainkat, álmainkat, fantáziánk világát életre keltse? Mi a technikája? Milyen mesék is léteznek? Hogy fogjunk neki a meseírásnak? Sok-sok kérdésre ad választ a projekt első része. 
1) Mese, mítosz, monda. A mese fogalma, mesetípusok.
2) A mese fajtái: népmese, műmese, állatmese, csalimese, tündérmese. Egy mesének a feldolgozása.
3) Mesegyűjtők, meseírók. Mesehősök.
4) Mesemotívumok, csodatételek, mese szerkezete. Egy mesének a feldolgozása.
5) Közös meseírás, mesehallgatás.
6) Egyéni meseírás, részletek megbeszélése.

2. felvonás – Rajzoljunk szívünkből
Egy-egy rajz sok mondatnyi szöveget tud pótolni, másképp láttatni. Nem kell Picassónak lenni ahhoz, hogy ki tudja az egyén fejezni egy mese üzenetét. Minden alkotásban benne van maga az ember. Ki egyszerű ceruzarajzzal, ki festéssel, ki számítógépes technikával tudja kifejezni gondolatait. Nincs rossz megoldás, nincs rossz rajz, csak ügyesen illusztráló gyermek. Az illusztrálás technikája sokféle lehet. Ezekkel ismerkednek meg a gyerekek.
7) Egyszerű és nagyszerű tippek.
8) Illusztrálás sokfélesége.
9) Rajzfilmek, diafilmek ábrázolás módja.
10) Vizuális mesefeldolgozás: ugyanaz a mese, de más-más rajzokkal. 
11) „A mesémet bizony én illusztrálom!” : az egyénileg megírt mesékhez 3-3 illusztráció készítése.

3. felvonás – Csak ülök és mesélek – mesefelvétel a helyi televízióval
Médiaszereplőnek lenni nem egyszerű dolog. A kamera zavarba ejtő tud lenni. Nem is megszokás kérdése. A gyermekek a kamera elé állhatnak az elkészített alkotásaikkal. Felolvashatják őket, míg illusztrációik vágóképként jelennek meg a felvétel alatt.
12) A forgatási napra előkészítjük a felvétel helyszínét. Barátságos hangulatot varázsolunk a mesesarokba. A könyvtár ablakait lesötétítjük, ha szükséges. A televízió berendezi a helyszínt a forgatáshoz. Első forgatás alkalmával elkészíti a helyi tévé, az előre egyeztetett koncepció alapján a mesék főcímét és a záró képet. A meseíróból mesemondó lesz. A televízió elkészíti a felvételt. 

4. felvonás – Parafrázis: Rambo-mesék
Talán a legizgalmasabb végkifejlete az előző foglalkozásoknak az utolsó találkozások feladatai és a projekt zárása. Rambo-versek helyett Rambo-mesék! Élményközpontú tanulás, kimozdulás a megszokottságból, nevetés és kreativitás, játék a filmmel és a szavakkal – ezt nyújtják a Rambo-versek azok számára, akik készítik, és akik nézik is. A meseíró gyerekek feladata, hogy az általuk megírt mese egy részletéhez keressenek olyan filmrészletet, ahol eredeti módon adaptálható az egyéni alkotás.
13) Mik azok a Rambo-versek? – elmélet és sok-sok példa.
14) Keresés, kutatás – otthoni munka, akár egyénileg, akár közösen.
15) Hangfelvételek készítése – elismerések kiosztása.