Felnőttkönyvtár

Nyitva tartás

Hétfő: 8:00-16:00

Kedd: 10:00-17:30

Szerda: 13:00-17:30

Csütörtök: 10:00-17:30

Péntek: 8:00-16:00

Szombat (páratlan heteken): 9:00-12:00

Kapcsolat

Büki Művelődési és Sportközpont, Könyvtár:
H-9737 Bük, Eötvös u. 11.
Telefon:
0036-94/558-411
E-mail:
ktar.buk@t-online.hu
Adószám:
16866397-2-18

Szavazás

Milyen könyvet olvas a legszívesebben?

Naptár

h k s c p s v
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
 
 
 
 
 

Bejelentkezés

Kép CAPTCHA
Be kell írni a képen látható karaktereket.

AZ ÉN BÜKÖM - pályamunkák

SIMON MÁTYÁS - 1.o.
A RÉGI-RÉGI HÁZ A KOSSUTH UTCA 37 SZÁM ALATT
 
Négy évvel ezelőtt, 2012. novemberében vettük a házat. Már nem emlékszünk pontosan, hogy november hányadikán. Az építészmérnök kérte, hogy derítsük ki a ház történetét, és mi így is tettünk. 
Anyukám átment a Kajtár Bözsi nénihez, mert ő szemben lakott és nagyon öreg volt. Kajtár Bözsi néni azt mondta anyukámnak, hogy Börzsönyi kúriának hívták azt a házat az ő gyermekkorában. Anyukám megnézte az interneten, hogy lakott-e Berzsenyi Dánielnek a családja itt Bükön. Azt találta, hogy igen. A nagypapája volt Bükön a prókátor, de az édesapja is fiatal korában. Anyukám talált egy térképet is az interneten, hogy ez a ház 1857-ben Berzsenyi Lászlóé volt. Többet nem tudunk a házról, de lehet, hogy régen ennek a háznak az udvarán játszott Berzsenyi Dániel.
 
Az udvarban két ház is van: egy nagyobb meg egy kisebb. Most éppen a kisebbről fogok mesélni. Fönt a lakóterületen egyetlen szoba van. Nem csoda, mert régebben csendőrpihenő volt. Van egy pincéje is. Szerintünk ott tartották a rablókat, akiket már elfogtak. Most pedig elkezdem a nagyobbik házat. A nagyobbik ház több részből állt. A leghátsó ház istálló volt. Hogy értsétek mekkora: elfért benne akár tíz állat is. A középső rész egy kinti kamra volt és az alatt van egy pince. Mára betonplaccot építettünk rá (azért betonplacc, mert még nem csináltuk meg a tetejét, de téglafal az már van körülötte). Az első háznak volt két szobája, konyhája kemencével, és egy nagy kamrája. Most már a kétszobás épületből építettünk egy öt helyiséges házat. Amikor a belépünk a házba, a fejünk felett az egyik gerendába az van belevésve, hogy 1746. Az udvarról is mesélnék. Állt az udvarban egy akkor pajta, hogy egy vetőgép is elveszett benne. De ez sajnos összeomlott, amikor megvettük az épületet. A vetőgép még mindig megvan. A faragott szekeret viszont a városnak adtuk. Nagyon nagy volt az udvar. A pajta nagyon sok helyett elfoglalhatott, de ma nagyon nagy a pajta nélkül. Apukám mindig javíthatja az épületet pár szerelővel. 
 

 
BORKA CHRISTOPH JENS - 4.o
AZ ÉN BÜKÖM

2016 márciusa óta élek Bükön. Nagyon szeretek itt élni, mert szép ez a hely. Mivel én Svájcban születtem, nem tudtam, hogy milyen Magyarországon az élet, de első perctől tetszik itt. Bük egy szép, tiszta kisváros. Minden megtalálható itt, ami a mindennapi élethez szükséges. Az iskola kezdetben kicsit nehéz volt nekem, de néhány hét után már örömmel jártam a büki iskolába,  szeretek ide járni. Összehasonlítva a svájci iskolával, itt nehezebb, de jobb a tanitási rendszer. Sokkal több lehetőség van itt szabadidős programokra, és a tehetséggondozásra. A svájci iskola sokkal kisebb volt mint a magyar (csak alsó tagozat), és a dialektus is sokkal nehezebb. Svájcban sok dialektus van, attól függ, ki melyik részen él. Mi Schaffhausenben éltünk, nem messze a német határtól. Az én tapasztalatom az, hogy Svájcban sok a külföldi és nincs egységes kultúra. Felnőttként jó ott élni, mert jók a munkalehetőségek, és magas a kereseti lehetőség. De mint gyerek, nem éreztem olyan jól ott magam, mint itt Magyarországon. Barátokat sem találtam ott, itt viszont rövid időn belül. Ami hiányzik Svájcból, az a tisztaság, a jó egészségügyi ellátás, és a hegyek. Nyáron láttam Bükön is svájci autókat, és büszke vagyok rá, hogy egy nemzetközileg elismert, híres gyógyfürdöhely közelében élhetek. Szeretnék minél több svájci ismerőst meghívni Bükre, hogy a jövőben még jobban működjön az itteni fejlett turizmus, és minél jobb legyen Svájcban a büki termálfürdő híre. Az egyik volt osztálytársam, Lara az iskolakezdés után, nemrég, 2016 szeptemberében meglátogatott a családjával. Először voltak Magyarországon, nekik nagyon tetszik Bükfürdő.

 


 
GLAVANITS LAURA - 4.o
AZ ÉN BÜKÖM

A pályázat elnevezése alapján én a Felsőbüki Nagy Pál Általános és Szakközépiskolát választottam.

Bükön nagyon régről vannak feljegyzések, hogy fontosnak tartották a tanítást. Régen az iskola épülete vályogból készült, zsúptetős egyszerű épület volt. 1841-ben Kempf János plébános sürgetésére zömében közadakozásból épült az első igazi iskolaépület, a mai Eötvös utcában, ahol a jelenlegi intézmény is áll. Az iskolaépület az idők során folyamatosan bővült, fejlődött.

1991 március 15-én az iskola felvette a reformkor kiemelkedő politikusának Felsőbüki Nagy Pálnak a nevét. A névadó emlékét őrzi az iskolában egy emlékfal is Felsőbüki Nagy Pál márvány mellszobrával, amely a Soproni Múzeum raktárából bérleményként került méltó helyére.

  Az iskolát a szüleimmel azért választottuk, mivel nagyon sok jót hallottunk róla már oda járó diákoktól.

Nagyon szeretek ebbe az iskolába járni és magát Büköt is nagyon szeretem.

Az iskolában nagyon jó és fejlett a tanítási rendszer és nekünk, gyerekeknek a tanuláson kívül is nagyon sok lehetőséget nyújt a sikerek eléréséhez.

Az iskola kiemelkedően támogatja a nyelvtanulást és a számítógépes ismeretek elsajátítását.

Továbbá lehetőségek vannak még a sport, a zene és a tánc területein is.

Örülök, hogy ide járhatok és remélem sikeresen járom ki itt az iskolát.

 

 
HAJDÓ JÁZMIN RÓZA - 4.o
AZ ÉN BÜKÖM
Az én Büköm valójában egy kisváros, de számomra a világ közepe, tele csodás, érdekes, felfedeznivaló dolgokkal. Születésem óta sok időt töltöttem itt a nagyszüleimnél és 3 évvel ezelőtt ide is költöztünk, azóta én is része vagyok Bük mindennapi életének.
A várost egyre jobban megismertem és megkedveltem, de legjobban a golfpálya csodálatos világa tetszett meg. Szerencsére az egyik nagybátyám versenyszerűen golfozik, így többször megnézhettem, bejárhattam az egész területet, kicsit megtanultam a golfozás szabályait. Szeretem, hogy ott egy másik világba kerülhetek, gyönyörű környezetben sétálhatok. 
A golfpályát 1991-ben építették, ez lett Magyarország első nemzetközi szintű golfversenyekre alkalmas, 18 lyukú pályája. A rá jellemző kivételes adottságok miatt a Birdland Golf and Country Club, vagyis „Madárország„ nevet kapta, mivel számos, köztük védett madárfajnak is otthont nyújt. 
A területe több mint 100 hektáron fekszik, ebből 7 hektárt víz borít, ami nagyon sok tavat jelent. 
A gyönyörű tavak, a hozzájuk tartozó nádasok és erdős részek biztosítják, hogy ne csak mi emberek, hanem a madarak is jól érezzék magukat itt. A klubházból és teraszáról gyönyörű kilátás nyílik az egész golfpályára, mely európai tekintetben is híres szépségéről.
Az osztályommal is meglátogattuk a pályát, a gyakorlópályán megmutatták az ütéstechnikát és a bátrabbak ki is próbálhatták. Én is megpróbálkoztam vele, de nem is olyan könnyű a labdát elütni, eltalálni, mint ahogy azt előtte gondoltam. Megtudtuk, hogy a golfpálya területén nem lehet csak úgy mászkálni, nézelődni, csak kísérővel lehet végigmenni és megtekinteni. A versenyeket is meg lehet nézni, de ott csendben kell maradni, kijelölt helyeken szabad állni, hogy a versenyzők a játékra tudjanak figyelni és mi ne zavarjuk őket. Elmondták, hogy a golfozás alapvető szabálya a megfelelő öltözet és a golfcipő viselése. Megtudtuk, hogy a műanyag baglyok azért ülnek a pályán, hogy távol tartsák a rágcsálókat.  Nagyon érdekes sportnak tartom, de így gyerekként nem tűnik olyan könnyűnek ezt a sok szabály betartani, ilyen sokat gyalogolni, türelmesnek lenni egy órákig tartó versenyen, de ha arra gondolok, hogy ilyen szép környezetben, madárcsicsergésben, kint lehetek a szabad levegőn, akkor máris szépnek érzem.
Nagyon nehéz volt kiválasztanom, hogy miről is írjak, mert ez a kis város annyi érdekességet, meglepetést, látnivalót tartogat még 3 év után is. Mindig látok, hallok, olvasok, tanulok új dolgokat a város történetéről. Szeretem Büköt, jó itt lakni, ezt a sok mindent felfedezni, pancsolni a fürdőn, a családommal és a barátaimmal együtt lenni. Nagyon örülök, hogy ide költöztünk és én is része lehetek Büknek, a büki életnek!


HORVÁTH REGINA - 4.o
AZ ÉN BÜKÖM
Az én választásom a Városházára esett, amely Középbükön, a Széchenyi utcában található. Az intézményt 1931-ben építették. Az 1990-es években új szárnnyal bővítették, ezzel korszerűsítve a hivatalt. Ekkor került az épület falára Bük címere, amit Krizsán István helyi képzőművész alkotott. 2012-ben megújult a városháza, a polgármesteri hivatal korábbi épületét egy modern épületrésszel bővítették, illetve kívül-belül felújították. A Széchenyi utca felől megmaradt a falusias jellege, míg a volt szolgálati lakások helyén egy modern, kisvárosi hangulatú építmény áll. A hivatal belső falát Nagy Csaba Munkácsy-díjas büki képzőművész alkotása díszíti. A barátságos, természetes anyagok – kő, fa, üveg – felhasználásával épült hivatalban korszerű körülmények között fogadhatják az ügyfeleket a tisztviselők. A városházát övező zöldterületen található az „Idősíkok” nevű térplasztika, amelyet szintén Nagy Csaba készített. Azért választottam a polgármesteri hivatalt, mert az intézmény jól fel van szerelve főképp olyan dolgokkal, amik hasznosak lehetnek számunkra, vagy ami eléggé fontos lehet. De az ott dolgozókról se feledkezzünk meg, akik nagyon kedvesek és segítőkészek, mert ha segítségre van szükségünk, bátran fordulhatunk hozzájuk.

KARCSICS KITTI - 4.o
AZ ÉN BÜKÖM
Az én Büköm, valóban az én Büköm. Örülök, hogy itt élek, mert kedvenc szabadidős tevékenységemet a fürdést, egész évben bármikor élvezhetem, mert itt található lakhelyemen a fürdő.
 Nagyon szeretek a fürdőre járni, így érdekel a múltja is. Sokat kutattam szüleimtől, nagyszüleimtől és utána is olvastam, hogyan lett itt ez a „csoda”. Nagyon-nagyon régen kb. a negyvenes években, az országban több helyen, Bükön is kőolajat kerestek. Robbantásos kutatást végeztek, de sikertelenül, nem találtak semmit. 1957-től ismét kutatásokat készítettek elő, óriási munkaeszközök segítségével folyt a munka. Amikor már 1282 méter mélyre fúrtak feltört ez a sárgás meleg víz, a gyógyvíz. Eleinte csak az árokba belefolyt vízben fürödtek az emberek. Először a környékbeliek áztatták magukat, aztán egyre terjedt a híre, jöttek az egész megyéből, az egész országból, sőt egész gyorsan már a határokon túlról is. Sokszor százan tolongtak az árok partján, hogy a vízben megmártsák testüket puszta kíváncsiságból és a gyógyulás vágya miatt. Később már emberáradat özönlött a kúthoz. A hévizet hamarosan ásványvíznek, kicsit később gyógyvíznek minősítették. 1962. augusztus 19-én ünnepélyes megnyitóval létrejött az első medence. A víz további vizsgálata során kiderült fürdőkúra formájában mozgásszervi, urológiai és nőgyógyászati problémákra, csontritkulásra, baleseti sérülések utókezelésére szolgál. Ivókúraként emésztőrendszeri, azon belül a gyomorhurut és fekélyeknél segítség. Toroköblögetéssel és inhalációval légúti megbetegedéseket gyógyít. Az évek során egyre bővült a medencék száma, mára 32 medence várja a frissülni és gyógyulni vágyókat. Számos fejlesztés során napjainkra egy világszínvonalú csábító erő lett sok vendég számára. Engem egész kicsi koromtól fogva rabjául ejt. Sok családi fotó bizonyítja, hogy kicsi bébiként a pancsolók élvezője voltam. Ahogy növekedtem már a kicsit mélyebb medencék is vonzottak. A csúszdákat szintén ki kell emelnem, korábban a kicsik, az idei nyárra pedig már az összes szuper csúszdakomplexumot kipróbáltam. Az idén megtanultam úszni, így minden uszodának is már használója lettem. Imádom, hogy mindig van valami új, valami változás. Pár hónapja a vízsugaras játékokkal leptek meg minket a fürdő fejlesztői. Számomra a legnagyobb élmény az óriásbuborék volt, ami az első kipróbálás után teljesen lenyűgözött. Nemcsak én, hanem szüleim szintén megtalálják mindig a szórakozást, frissülést. Ők a szauna-világot szeretik, közben pedig az úszás mellett a gyógyvizekben is megmártóznak. Egyszóval minden korosztály megtalálja a magának megfelelő kikapcsolódási lehetőséget. Nem csoda, hogy az idegenforgalom napjainkra a fürdő által folyamatosan fejlődik.
 Boldog vagyok, hogy itt lakom. Remélem, hogy felnőtt, sőt nagymama koromra is Bük lesz a lakhelyem, mert ilyen szuper fürdő mellett szeretném leélni az életem. 


NÉMETH KATA - 4.o
AZ ÉN BÜKÖM
Bük az én városom, Vas megyében, a Répce folyó mentén fekvő kis település, ahol Magyarország második legnagyobb fürdője található. 
Bük város központjától csak pár perces biciklizéssel tudunk eljutni Bükfürdőre. Itt található a gyógyfürdő.
Büknek ez a része a nyaralásról és a kikapcsolódásról szól, és nagyon sok nyaralót hoz városunkba. Itt mindenki találhat olyan programot, ami neki tetszik, lehet az gyermek vagy éppen öreg. Nyáron a fürdő területén vannak koncertek és különböző gyermek programok, ahova én és a családom is nagyon sokszor kimegyünk. Lehet itt kirándulni, vannak több napon át tartó rendezvények, melyeket mind az itt nyaralók, mind az itt lakók nagyon szeretnek. 
A város központjában is sok rendezvény van egész évben, és a látnivalók is itt találhatók.  Az én kedvenc eseményem a Részek az egészért Bükön, amit májusban tartottak most már harmadik éve, azonban csak bükieknek és Bükről szól. Nagyon sok mindent tudtam meg erről a kis városról ahol élek, mióta részt veszünk ezen a programon. Megtudtam, hogy városunk 751 éves, és a nevét egy családról kapta, és hogy három részből áll. Megtudtam, hogy annak idején kőolajat kerestek itt az emberek és gyógyvizet találtak helyette. Megismertem Bük látnivalóit, mint a Szapáry kastélyt, és a Szent Kelemen templomot. 
A kedvenc látnivalóm Koczán Ferenc zsúpfedeles házikója, amit Koczán – háznak hívnak, és sok rendezvényt tartanak itt.
Az itt lakók és a nyaralni érkezők is választhatnak a rengeteg program, a kalandparkok és látnivalók között. 
Az iskolánk névadója Felsőbüki Nagy Pál, aki egy büki nemesi család híres embere.
Bük az én városom, mert az emberek kedvesek és barátságosak, itt élnek a barátaim, akikkel a városi programokon részt vehetek. Gyerekként is nagyon jó itt élni, mert sok lehetőség van a kikapcsolódásra, tanulásra és sportolásra is.

OLÁH MÁTÉ - 4.o
AZ ÉN BÜKÖM
Pályázatomban a nemzetközi minősítésű, 18 lyukú golfpályát szeretném bemutatni, melynek működésének hátterében az 1991-ben alakult Birdland Golf & Country Club, mint sportegyesület áll.
Találkozásomat a golfpályával anyukámnak köszönhetem, aki korábban a klubnak, jelenleg a pályát üzemeltető szálloda csapatának tagja. A golfpályához nem a golf sport fűz, hanem mindig is a csodálatos környezet, valamint a természet iránti szeretetem vonzott.
A 100 hektáros golfpályán 7 hektáron, 5 darab, hatalmas, pontyokban és amurokban gazdag tó terül el, izgalmasabbá téve a golfjátékot és a tájat. A tavak gazdag halállományáról halgazda gondoskodik, mivel az ökológiai egyensúly és tavak tisztántartásához elengedhetetlenek, ezek a halfajok közkedvelten szeretik a hínárt és a nádat, így tartják tisztán a tavakat. A betelepített halakat időnként lehalásszák. A látogatók számára a területen japán Koi pontyokat is telepítettek a tavakba, egy-két tó felszínét még tavi rózsák is díszítik. Egyik horgászatom során volt alkalmam nekem is gyönyörködni ezekben a szépségekben.
Érdekes számomra, hogy a golfpálya területén 1996-ban 113 madárfajt határozott meg egy belga ornitológus csoport, ennek a sokszínű madárvilágnak köszönheti a nevét a klub. A golfpálya tavai sok vízi csibének és vadkacsának adnak otthont egész évben, amelyekkel én is találkoztam.
A golfpálya és a klub szerepet játszottak abban, hogy megalapításuk óta nagy hangsúlyt fektetettek az ifjúsági golfoktatásra. Számos büki 10-12 éves gyerek lett szerelmese a golfnak, többen golfösztöndíjakat is nyertek különböző versenyeken. Közülük vált profi golfoktatóvá Wilheim István. Szerencsés vagyok, hogy ismerhetem, és részt vehettem már több golfoktatásán. Többször látott vendégül engem és diabéteszes társaimat, hogy betekintést kapjunk a golf világába és egy kis időre megfeledkezhessünk mindennapi nehézségeinkről. Igen, bizony, ez a sport, ez a hely, ez a csodálatos hely erre is képes. Kikapcsol, terápiát ad, a nyugalom szigete, itt ezen a helyen, ahol élek, ahol élni tudok ezzel a lehetőséggel.


OLÁH MÁTÉ - 4.o
AZ ÉN BÜKÖM
Pályázatomban a közel 1 hektáros büki horgásztavat szeretném bemutatni, amelynek működését a Büki Horgász Egyesület látja el, az egyesület 2002-ben alakult.
 Kapcsolatom a horgásztóval 3 éves koromban kezdődött. Nagypapám vitt ki először magával, azóta is gyakran járok ki horgászni, de horgászatom során nem csak a vizet figyelem, hanem az odajáró vadkacsákat is szívesen tanulmányozom. Tavasszal a gólyák által is szívesen látogatott hely, de láttam a vizén úszni hattyúkat is. 
Mostani kutatásaim során kiderült, hogy a tónak több mint 100 éves múltja van. A jelenlegi foci pálya helyén egy téglagyár állt, és ebből a tóból bányászták ki a téglagyártáshoz az agyagot. A gyárat a bükiek „Béni féle” téglagyárnak hívták, így a tó is „Béni tó” néven volt ismert a faluban. A gyár a II. világháború után már nem létezett, de a sűrű náddal benőtt, iszapos terület, a Béni tó továbbra is megvolt, ami örömet adott a közelében lakó gyerekeknek. A falusi gyerekek csónakáztak, télen pedig, ha befagyott, előszeretettel korcsolyáztak és hokiztak is rajta.
A tó jellegét tekintve bánya tó, növény és állatvilágát a Répce folyó teremtette meg áradásaikor. A Répce folyó többször árasztotta el ezt a területet, majd az 1960-as években az állami vízművesek a folyót leszabályozták. Jelenlegi állapotát úgy nyerte el, hogy újra kimarkolták belőle a kavicsot és az agyagot. Területén a nádat leégették és levágták. Társadalmi munkák segítették a horgásztó környezetét kialakítani. Hatalmas akác és nyárfákat vágtak ki, helyükre újakat ültettek. Valamint a nádast újratelepítették a tó köré, melyet minden évben rendszeresen vágnak és ritkítanak. Izgalmas és kényelmes horgászhelyek várják a helyi és vidéki horgászokat. Esőbeálló szépíti a tó tájképét, melynek a horgászok is nagyon örülnek, záporok esetén ott várják meg az eső végét, és folytatják is horgászatukat. Halállományát évente betelepítések gazdagítják. Színes, fogható halfajai: ponty, amur, dévérkeszeg, búzaszemű keszeg, küsz, kárász, fehér busa, márna, kecsege, vörös szárnyú keszeg, harcsa, csuka, kősüllő, törpeharcsa, sügér, naphal. 
Erre a tóra a helyi lakosok is szívesen kilátogatnak, kerékpárosok kedvelt pihenőhelye. Legkedvesebb számomra, hogy az egyesület minden év május elsején megrendezi saját háziversenyét. Részemről kihagyhatatlan esemény, amelyre apukámmal együtt szoktam elmenni. A horgászok ezen a napon bográcsban főzik a halászlevet, az egész rendezvény családias, vidám légkörben zajlik és nyitott az egész büki lakosság számára. Ilyen módon igyekeznek a tagok betekintést nyújtani az oda látogatók számára, hogy mások is kedvet kapjanak a horgászathoz. Az egyesület ezen kívül nagy hangsúlyt fektet még az utánpótlásra, gyermektáborokat szerveznek, valamint szoros kapcsolatokat ápolnak a megyei és országos horgász egyesületekkel.
Bízom benne, hogy pályázatomat elolvasva mások is kedvet kapnak, hogy ellátogassanak ide és megismerjék ennek a tónak kellemes környezetét.

PAPP DOMINIKA - 4.o
AZ ÉN BÜKÖM
Alig vártam, hogy iskolás legyek! Az óvoda befejezésével édesanyám a Felsőbüki Nagy Pál Általános Iskola és Szakközépiskolát választotta, ugyanis én acsádi vagyok, ahol nincs iskola.
Nagyon vártam az iskola kezdetét. Eljött az a nap, amikor 1. osztályos lettem. Terike néni lett az osztályfőnököm. Mosolyogva és nagy szeretettel várt minket. Osztálytermünk nagyon hangulatos. Fél év alatt megtanultam írni, olvasni, számolni. Eltelt szinte már négy év, és beszélgettünk a régi iskoláról is. Terike néni elmondta, hogyan erősítették, újították meg a régi épületeket, hisz ő már negyven éve tanít az iskolánkban. Iskolánknak van saját sportcsarnoka is, melyben sokat tornázunk. Az elmúlt időben sok barátot ismertem meg. Összetartó osztály vagyunk, segítünk egymásnak. Ez eredményeinkben is látszik, például elsők lettünk papírgyűjtésben, és a matematika versenyen is jó eredményt értünk el. Szeretek kézilabdázni. Kedvenc tantárgyaim az ének, a testnevelés és a német nyelv. Új tantárgy az informatika, mely sok érdekességgel ismertet meg minket.
Remélem a jövőben is jókedvűen és boldogan megyek majd iskolába Bükre. Igaz, hogy nem büki vagyok, de azért úgy érzem ez a nagyszerű város az „én Büköm” is.


PAPP SZIMONETTA - 4.o
AZ ÉN BÜKÖM
Elérkezett az idő, hogy iskolába járjak. Anyukám 2012 szeptemberében beíratott első osztályba. A büki iskolát választottuk, hiszen én Acsádon lakom. Ott nincs iskola.
Kicsit félve, szorongva kezdtem meg az iskolát. Örültem a sok új dolognak. Nagyon sok új gyereket ismerhettem meg. Nagyon jó osztályunk van, és a tanárok nagyon segítőkészek. Itt tanultuk meg a betűket olvasni és számolni. Mára már informatikát is tanulunk, melyhez az iskola számítógépet is biztosít. Nagyon jó és érdekes, szeretem ezt az órát. Az iskolának van saját könyvtára is, amit néha látogatok. Sok érdekes könyv található itt a tanuláshoz és a szórakozáshoz. Az iskola mellett található saját sportcsarnok is, ahol az ünnepségek is zajlanak. Itt vannak a tornaórák sok érdekes tornaszerrel, itt lehet kikapcsolódni és felfrissülni. Idegen nyelvet is tanulhatunk, én az angolt választottam. Bükön található még városi könyvtár, fürdő, templom, orvosi rendelő, fogászat, saját mentőállomás és rendőrség is.
Azért szeretek ebbe az iskolába járni, mert sok újat, érdekeset tanulhatok. Nagyon szeretem Büköt, hisz ez az „én Büköm” is.

PUKLER KEVIN - 4.o
AZ ÉN BÜKÖM
Azért szeretem Büköt, mert más, mint a többi város. Szeretem, mert sok szép hely található itt, többek között a gyógyfürdő, a művelődési ház, a katolikus templom. A golfpálya és a Kristály torony a sportolni vágyóknak, játszóház a gyerekeknek és sok-sok szép látnivaló.
A legérdekesebb és legszebb hely számomra a bükfürdői gyógy-és élménycentrum. Már kiskorom óta sokat járok ide, itt tanultam meg úszni is, az élményfürdő pedig egyenesen szuper! Nagyon jók a csúszdák, a medencék, a pezsgőfürdő és a hullám medence.
Jólesik a nagy hőségben egész nap a vízben, szinte ki sem szállok a medencéből. Van itt minden, mi szem- szájnak ingere, a fagyitól kezdve a lángoson keresztül a kürtős kalácsig. Szerencsés vagyok, hogy ilyen helyen lakom, fürdőzhetek, amikor csak szeretnék.
Szinte egész évben változatos programok várnak minden ide látogatót és természetesen a bükieket is. Nagyon szeretem a büki gyógy-és bornapokat, a gyerekeket külön programok várják.
 
Szeretem a művelődési ház változatos műsorait, sokszor van színház, "ott alvós buli", itt tartjuk minden évben a farsangot is. Nagyon szép az új átrium, sok koncerten voltam ott a nyáron.
Másik kedvencem a játszóház, azt szeretem benne, hogy rossz időben is lehet játszani.
Nagyon tetszik, hogy egész Bükön mindenhol van kerékpárút, anyukám nyugodtan elengedhet, biztonságosan tudok közlekedni.
Nagyon sok dolog van, amiért szeretek itt élni, biztos sokat ki is hagytam. Itt laknak a barátaim, itt járok iskolába, szép az egész város, kedvesek az emberek.


ROZMÁN ANDRÁS - 4.o
AZ ÉN BÜKÖM
BÜKFÜRDŐ TÖRTÉNETE
Én a Bükfürdő Gyógy- és Élménycentrumot választottam elsősorban azért, mert már kiskorom óta gyakran látogatunk ki családommal a fürdő területére, amit nagyon szeretünk és véleményem szerint óriási érték nemcsak az itt lakó, hanem az ide látogató embereknek is.
Bük város fejlődésének kétségkívül a gyógyvíz adott lendületet, az elmúlt 50 évben nemcsak a gyógyfürdő, hanem a város is élvezte a gyógyvíz jótékony hatását.
A víz az 1920-as években megkezdett, majd az 50-es években folytatódott kőolajfúrásoknak köszönhetően került felszínre. A vízoszlop 1957 őszén tört fel. A fürdőt 1962-ben nyitották meg, 1965 óta vize minősített gyógyvíz, 1973 óta Gyógyfürdőként üzemel. Bükfürdő a XX. század második felében Magyarország egyik legjelentősebb gyógyfürdőjévé fejlődött, híre ma már európai jelentőségű.
A Bükfürdő Gyógy- és Élménycentrum igazi paradicsom a gyógyulni, pihenni, feltöltődni és fürdőzni vágyók számára. A fürdő 14 hektáron terül el, 33 medencével és fákkal borított parkkal rendelkezik. A medencék gyógyászati-, élmény-, illetve strandcélokra is felhasználhatók. Ezen kívül a vendégek rendelkezésére áll többek között a modern szaunavilág, wellness-centrum, gyógyászati részleg, kempingcentrum is.
A gyógyulni vágyókat gyógyvizes medencék, gyógy- és wellness kezelések, gyógykúrák és nyugodt környezet fogadja. A fürdővendégeket számos vendéglő, finom falatokat kínáló büfé várja.
A Fürdő a gyermekes családok számára is biztosít kikapcsolódást, élmény- és gyermekmedencékkel, játszótérrel, beltéri és kültéri csúszdákkal, színes játékokkal felszerelt játszószoba várja a gyermekeket. Az aktív kikapcsolódás szerelmesei sportpályák, vidám szórakoztató programok közül választhatnak.
Én azért szeretem Bükfürdőt, mert az idelátogató vendégeknek köszönhetően egy fejlődő, pezsgő, színes várossá nőtte ki magát.
Fedezze fel Ön is Bükfürdő varázslatos világát!

SPILENBERG MAJA - 4.o
AZ ÉN BÜKÖM
Az én kedvenc épületem: SZAPÁRY-KASTÉLY, Felsőbük
Bük város egyik legjelentősebb műemléképületét szeretném bemutatni, ami különösen kedves számomra. Közvetlen szomszédságában lakom, ablakomból - ha kedvem tartja, és ha a fák lombja lehull - gyönyörködhetek a meseszép épület látványában. A kastély egy hatalmas parkban áll, az óriás fák közül sejtelmesen bukkannak elő az épület saroktornyai. A kert nyugalmat áraszt és sok kedves kis madárnak, mókusnak ad otthont. A mókusokkal én is szoktam találkozni, amikor átszaladnak hozzánk. 
A kastély helyén a XVI. századi eredetű megerősített udvarház állt. 1696-ban felsőbüki Nagy István nádori ítélőmester kora barokk stílusban építtette át, ekkor alakult ki a mai épület fő tömbje. Az átalakítás során külső díszekkel, kiugró középső homlokzati elemmel és belső lépcsővel ékesítették a kastélyt. A főhomlokzat oromzatát érdekesen formált női alakok díszítik, a belső díszítéseket Pietro Antonio Conti, luganói származású mester készítette. A főpárkány alatt díszítés fut körbe, amelyen levelek és indák, emberfejes és kagylós domborművek láthatók. Belsejében a bejárati ajtó mögött az előcsarnok húzódik, a kastély földszinti helyiségeinek többsége boltíves. A kastély falait a történelem járja át: híres lakói a Felsőbüki Nagy család, köztük Felsőbüki Nagy Pál a reformkor politikusa, aki híres szónoklataival vált ismertté, amelyeknek a magyar nyelv fejlesztése volt az egyik központi témája. Az ő elképzelései alapján építették át a ma is csodálatos kertet, bokrokkal, fákkal és örökzöldekkel alakították angolkertté. A XIX. században a Jankovich grófok, Markovicsok és a gróf Szapáry család lettek az épület tulajdonosai. A XX. században több híresség, így az első magyar űrhajós, Farkas Bertalan testvére is lakott itt. 
Volt az épületben TSZ iroda, az 1960-as évektől szállodaként üzemelt, 1994 óta nem használták. Jelenleg magánkézben van a felújított és szépen karbantartott park és kastély romantikus épületegyüttese, többször találkoztam már a tulajdonos bácsival.
A távolból csodálom a szomszédunkban elterülő birtokot, melynek falai erőt, magas tornyai kecsességet sugároznak. Sokszor elképzelem, hogy milyen romantikus lehetett régen egy ilyen különleges helyen élni, szépen gondozott parkjában játszani, lovagolni, sétálni.  
Örülök, hogy itt élhetek Bükön, a kastély szomszédságában, ahol a képzelet és a valóság egyszerre van jelen! 

SZEKÉR RÉKA - 4.o
AZ ÉN BÜKÖM
Szombathelytől 27 km-re  északkeletre az Alpokalja és a Kisalföld találkozásánál a Répce-folyó síkságán fekszik. A települést 1265-ben Byk néven említik először, egy határbejáró okiratban, de temploma a kutatás szerint már a 12. században állt. A 15. században már három Bik (Alsó-Bük, Mankó-Bük és Felsö-Bük) nevű falu is létezett egymás mellett. Legnagyobb birtokosa ekkor a Büki család volt. A 16. század derekán került Alsóbük a gróf Cseszneky család tulajdonába. A későbbi századok során a Mankóbüki Horváth, Mankóbüki Balogh és a Felsőbüki Nagy család emelkedett ki leginkább az itteni nemes családok közül. A reformkor egyik legnevesebb országgyűlési szónoka Felsőbüki Nagy Pál volt.
Én Meszlenben lakom, de Bükre járok tanulni a Felsőbüki Nagy Pál Általános Iskolába. Minden reggel busszal utazom el az iskolába. Reggelente néha tanulunk vagy beszélgetünk a buszon. Egyszer megkért bennünket Terike néni, az osztályfőnökünk, hogy írjunk verset a buszozásról, melyet nagyon szívesen és lelkesen irtunk. 
Szeretek ebbe az iskolába járni, sok barátot szereztem az első osztály óta. Egy nagyon jó csapatot alkotunk az osztállyal. Sok programot szerveznek nekünk: egészséghét, sportnap, tök jó hét. Én mindig jelentkezek a versenyekre. 
Nemcsak iskola időben járok Bükre, hanem nyári szünetben fürödni is. Bükfürdő egy nagyon jó kis hely. Nagyon sok medence és csúszda is van. Itt is sokat találkozok a barátaimmal. 
Bár nem Bükön lakom, de szeretem ezt a kis várost. Itt tanulhatok is, játszhatok is, nyaralhatok is és lehet, hogy ha felnőtt leszek  ide fogok költözni.

SZELE DÁVID KRISTÓF - 4.o

Felsőbüki Nagy Pál Általános Iskola és Szakközépiskola

 

Az iskolámról mesélek nektek, melynek 4. A osztályos tanulója vagyok. 

Az Eötvös utcai iskolaépület felépítése 1960-ban kezdődött egy négy tantermes épülettel, mely kezdetben a felső tagozatnak biztosítottak helyet. A bővülő tanulói létszám okozta helyhiány miatt szükségessé vált az épület bővítése. Erre egészen 1986-ig kellett várni.  Ekkor adták át a volt szolgálati lakások helyére épített hat új tantermet. A későbbi bővítések során megvásárolták a katolikus plébánia épületét és telkét. A teljes épületegyüttes 1990-ben készült el, mely magában foglalt tizenhat tanteremet, természettudományi előadót, könyvtárat, irodákat, nevelői szobát és a hátsó szárnyban kialakított konyhát és éttermet. Az 1995-ben átadott Sportcsarnok ad helyet a testnevelésóráknak, illetve a szakköri edzéseknek. Az iskola 1991. március 15-én vette fel Felsőbüki Nagy Pálnak a nevét, aki a reformkor kiemelkedő politikusa volt. Kitűnt haladó gondolkodásával és harcosságával. Hevesen bírálta a nemeseket és szorgalmazta a jobbágyfelszabadítást. 

Én azért szeretem az iskolám, mert itt tanuljuk meg azt, ami a további életünkben segíthet. Azt a tudást, amit egyszer megszereztünk senki sem veheti el tőlünk. Kedvenc óráim közé tartozik az informatika, a matematika, az angol nyelv, és a testnevelés. Különösen jónak tartom a mellék szakköröket, mint a birkózás, a pingpong, a kézilabda és a Bozsik foci. Ezek közül én a Bozsik focit választottam. Mivel a foci a kedvenc sportom.

Örülök, hogy ilyen modern épületben tanulhatok, ahol a napenergiát is hasznosítjuk. Tanulásunkat segíti a jól felszerelt informatika termünk. Iskolánkban a madarakra is odafigyelünk. A mi osztályunk is raknak ki minden télen etetőket az ablak elé. 

Ez az én iskolám, az én Büköm.

magyar