Nyitva tartás

Hétfő: 8:00-16:00

Kedd: 10:00-17:30

Szerda: 13:00-17:30

Csütörtök: 10:00-17:30

Péntek: 8:00-16:00

Szombat (páratlan heteken): 9:00-12:00

Kapcsolat

Büki Művelődési és Sportközpont, Könyvtár:
H-9737 Bük, Eötvös u. 11.
Telefon:
0036-94/558-411
E-mail:
ktar.buk@t-online.hu
Adószám:
16866397-2-18

Szavazás

Milyen könyvet olvas a legszívesebben?

Naptár

h k s c p s v
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
 
 
 
 
 

Gyermekkönyvtár

Bejelentkezés

Kép CAPTCHA
Be kell írni a képen látható karaktereket.

"Az én könyvtáram" Vas megyei szakmai napja Bükön

Új típusú könyvtári szolgáltatások segítségével kerülhetnek közelebb a gyerekek a könyvtárakhoz

 

A jövő szakembere, munkavállalója a ma diákja. A jelen eszközeivel kell őket a jövő feladataira, kihívásaira felkészíteni, ami minden korban így volt, azonban a változások a korábbiaknál sokkal markánsabbak, a prognózisok szerint háromból két fiatal olyan munkakört fog betölteni aktív korában, melyek ma még nem is léteznek.

Az én könyvtáram projekt arra keresi a választ: hogyan tudják a könyvtárak segíteni abban a ma fiataljait, hogy helyt tudjanak állni a jövőben. A 14 év alatti gyerekek közül több mint 440 ezren jelenleg is aktív könyvtárhasználók, de nemcsak őket, hanem minél több óvodást és diákot szeretnének elérni a könyvtárak.

 

A Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár és partnerei – közöttük az Berzsenyi Dániel Könyvtár–együttműködésében megvalósuló projekt 2017-ben indult, és fejlesztési irányai között megjelenik az olvasásfejlesztés támogatása, a digitális írástudás közvetítése, a könyvtárhasználat és információkeresés fejlesztése, valamint a szövegértés támogatása, fejlesztése, különös tekintettel a digitális szövegértésre és az egyéni és közösségi tanulásra. A kulturális területen hiánypótló alapkutatások és igényfelmérések mellett lehetőség nyílt új módszertan- és mintaprogramcsomagok kidolgozására is.

A projekt keretében, a legjobb gyakorlatok felkutatásával és integrálásával 90 mintaprogramot dolgoztak ki a fejlesztők. A könyvtárak olyan képesség- és készségfejlesztő programok kidolgozását vállalták fel, melyek a köznevelés igényeihez igazodnak.  Ezek rendkívül izgalmas területeket ölelnek fel, mint például a világhálón elérhető digitalizált közgyűjteményi tartalmak, a robotika, a programozás, az internet biztonságos használata. Ugyanakkor az olvasás megszerettetése, népszerűsítése sem szorul háttérbe. A programok nagy hangsúlyt helyeznek az interaktív feladatmegoldásokra, az élménypedagógiára, a kooperáció, azaz az együttműködés örömére. Nemcsak tehetséggondozó, hanem esélyteremtő és hátránykompenzáló programok is készültek, hiszen alapvető cél a korai iskolaelhagyók számának csökkentése.

 

A kidolgozott mintaprogramok már elérhetők a projekt honlapján, a www.azenkonyvtaram.hu oldalon, így a könyvtáros és gyerekkönyvtáros szakemberek elérhetik, elolvashatják, és ha megtetszett, adaptálhatják és kipróbálhatják ezeket a helyi könyvtárban. A könyvtárosokat segíti, hogy a projekt keretében – egy új oktatási központban – folyamatos ingyenes módszertani képzéseken vehetnek részt, melyek révén országosan 440 szakember jut új ismeretekhez, továbbá 2019-ben egy szakmai kiadványsorozat is megjelenik majd.

A projekt már eddig is számos szakmai rendezvényt szervezett országszerte, melyen több mint 2600-an vettek részt. Most a mintaprogramok országos bemutatójára, népszerűsítésére, ismertté tételére Az én könyvtáram program új rendezvénysorozatot indított, mely a fejlesztett mintaprogramokon túl a köznevelést támogató könyvtári szolgáltatásokat is bemutatja. Ez a rendezvénysorozat érkezett második alkalommal Vas megyébe, első alkalommal Bükre, ahol a mintaprogram-fejlesztők közös találkozóra hívják a megye könyvtáros szakembereit és pedagógusait. Ez a szakmai nap egyrészt lehetőséget ad több mintaprogram megismerésére és teret biztosít a helyi együttműködéseket erősítő információ- és tapasztalatcserének is.


A szakmai program bevezetéseként Steigervald Krisztián generációkutató Z és alfa generációk. Kihívás a 21. század könyvtárában előadása új megvilágításba helyezve segítette megérteni a legújabb generációk gondolkodásmódját.

A Vas megyei mintaprogramokról Sikaláné Sánta Ildikó a Mintaprogram-fejlesztési Bizottság tagja adott tájékoztatást.

Az első mintaprogramot maga a fejlesztő mutatta be.

Nagy Mariann Zsuzsanna mintaprogram-fejlesztő könyvtárkezelő, zeneműtáros: Önként vakon-Ismerkedés a könyvtárral látássérült olvasóink „szemüvegén” keresztül, Berzsenyi Dániel Könyvtár, Szombathely

 

Példaképpen két mintaprogram tapasztalatairól is beszámoltak azok a Vas megyei könyvtárosok, akik már kipróbálták, hogyan lehet adaptálni az ország egy másik pontján fejlesztett mintaprogramot az adott helyre.  

Waldinger Dóra mintaprogram-kipróbáló tájékoztató könyvtáros: Fanatik Ridörz olvasóklub, Berzsenyi Dániel Könyvtár, Szombathely

Boros András mintaprogram-kipróbáló könyvtárvezető, informatikus könyvtáros: Anglia egy hétben: tematikus digitális kompetenciafejlesztés a könyvtárban, Répcelaki Művelődési Otthon és Könyvtár

 

(Még több fotó a galériában)

Esemény dátuma: 
2019. március 26., kedd - 11:45